Chińskie inwestycje w nieruchomości zagranicą

LOKALNE ZAWIROWANIA NA RYNKU POBUDZAJĄ CHIŃSKIE INWESTYCJE W NIERUCHOMOŚCI ZAGRANICĄ

Jeżeli martwisz się, że spowolnienie gospodarcze zmniejszy apetyt Chińczyków na inwestowanie w nieruchomości zagranicą to jesteś w błędzie. Inwestorzy z Chin coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę nieruchomości ulokowanych poza granicami ich państwa. Natomiast chińskie inwestycje zagraniczne firm zwiększą się

pięciokrotnie w stosunku do 2014 roku (źródło: Mingtiandi). Co więcej szacuje się, że do 2019 roku chińskie ubezpieczalnie dokonają transgranicznych transakcji zakupu nieruchomości na kwotę 73 miliardów dolarów.

Chińscy inwestorzy chcą inwestować w zagraniczne nieruchomości bardziej niż kiedykolwiek.

Chinese Investment Corporation International płaci 2.5 miliarda dolarów za Australijskie portfel nieruchomości Morgan Stanley Real Estate Investing. Jest to największa w historii Australii transakcja bezpośredniej sprzedaży nieruchomości. Morgan Stanley Real Estate  Investing zgodził się sprzedać swoje udziały w dziewięciu budynkach ulokowanych w Brisbane, Melbourne i Sydney. Tym samym CIC posiada obecnie jedną czwartą udziałów w Australian headquarters building of Deutsche Bank: 126 Philip Street, uważany za jeden z najbardziej prestiżowych biurowców w Sydney (źródło: The Australian).

Ponad 300 milionów dolarów inwestycji w Boston’s Pier 4 W kwietniu ogłoszono, że dwie chińskie firmy Ping An Insurance Group Co of China Ltd oraz China Life Insurance Co Ltd,  zainwestują po 167 milionów dolarów w pierwszy etap przebudowy Pier 4 w Bostonie. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 500 milionów dolarów. Na powierzchni ponad 46000 m2 powstanie 100 luksusowych apartamentów oraz trzynastopiętrowy biurowiec  z podziemnym parkingiem. (źródło: Reuters).

Chińskie inwestycje w nieruchomości w Kanadzie. W porównaniu z inwestycjami wartymi 10.5 miliarda dolarów, które w ciągu ostatnich 5 lat Chińczycy ulokowali w nieruchomościach w USA, udział Chińskiego kapitału w rynku nieruchomości w Kanadzie jest bardzo skromny. Jednakże dwie niedawne transakcje pokazują znaczący wzrost zainteresowania Chińskich inwestorów rynkiem Kanadyjskim. W październiku anonimowy inwestor zapłacił 122 miliony dolarów za United Kingdom building w Vancouver, co stanowi dwukrotność jego wartości rynkowej. W sierpniu Anbang Insurance Group Co. Ltd. zapłaciła 100 milionów dolarów za dzierżawę gruntu 70 York Street w Toronto, co daje jej kontrolę nad ulokowanym tam budynkiem HSBC. (źródło: Financial Post).

To tylko kilka z wielu transakcji dokonanych przez Chińczyków w 2015 roku. Chiński apetyt na inwestowanie w nieruchomości na zachodzie jako bezpiecznej lokaty kapitału jest większy niż kiedykolwiek. Z odpowiednio zaprojektowaną kampanią marketingową w chińskim internecie i zrozumieniem potrzeb chińskich inwestorów Twój projekt może przyciągnąć bardzo lukratywne kontrakty z azjatyckiego rynku.

 

Michał Krzywiak – EnterChina